Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skup platyny i złota, komis czy lombard? 3 metody sprzedaży złota

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W świadomości Polaków inwestycja w złoto gwarantuje duży zysk. Do jego uzyskania konieczna jest jednak sprzedaż kruszcu, a liczba firm, które go skupują w atrakcyjnych dla inwestorów cenach stale maleje. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku jest skup platyny i złota.

Do końca 2012 roku złoto można było sprzedać w Narodowym Banku Polskim. NBP oferował najlepsze na rynku ceny i gwarantował uczciwą transakcję. Po wycofaniu się NBP z rynku, opcja sprzedaży złota pojawiła się na Allegro, jednak serwis po kilku miesiącach zablokował tę możliwość, argumentując, że ciągłe wahania kursów i wydłużony czas realizacji zakupu godzą w interesy użytkowników. Od kilku lat inwestorzy mają więc do wyboru trzy główne możliwości sprzedaży złota.

Skup platyny i złota

Skupy metali szlachetnych uważane są obecnie za jedne z najbardziej pewnych firm, w których można sprzedać złoto. Jednocześnie oferują też najlepsze na rynku ceny. Wyspecjalizowany skup platyny i złota często jest w stanie kupić złoto każdej próby i w każdej postaci oraz wypłacić pieniądze od ręki. Tego typu działalność prowadzą często zakłady jubilerskie i kantory.

Dodatkowym plusem jest możliwość wyboru między skupem stacjonarnym i internetowym. Warto wybrać ten, który skupuje złoto obiema metodami. Dzięki temu inwestor może szybko porównać ceny w skupie z punktami innych firm, a później samodzielnie zanieść złoto do skupu, nie ryzykując wysyłki kurierem i wydłużenia całej transakcji.

Komis

Na rynku funkcjonują też komisy kruszców, które pośredniczą w transakcji między inwestorami - stroną sprzedającą i kupującą złoto. Niewiele jest firm, które oferują komisową sprzedaż złota, a większość z nich to tradycyjne zakłady jubilerskie. Metoda ta nie cieszy się zbyt dużą popularnością, ponieważ może być bardzo czasochłonna. Dobry komis szybko sprzeda pozostawione przez inwestora złoto i wypłaci mu należny zysk, ale są też takie, które działają bardzo opieszale i nieprofesjonalnie, dlatego na pieniądze inwestor może czekać nawet kilka miesięcy. Drugą wadą jest prowizja - zwykle wysoka, która pozbawia inwestora znacznej części zysku ze sprzedaży.

Lombard

Sprzedaż złota w lombardzie jest najmniej polecaną przez specjalistów metodą. Stosunek proponowanej ceny do realnej wartości złota jest bardzo niski, dlatego taka sprzedaż nie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Zaniżanie ceny to w lombardzie standardowa praktyka, wynikająca ze specyfiki działania w tej branży, dlatego decydując się na transakcję w takim punkcie trzeba liczyć się z utratą dużej części zysku. Sprzedaż w lombardzie jest jednak bardzo szybka, a ilość punktów jest ogromna, szczególnie w dużych miastach.