Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form uzyskania dodatkowych środków pieniężnych na różne cele. Na jakie konkretnie? Na co możemy wziąć kredyt gotówkowy i do jakich celów możemy go wykorzystać?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to popularny produkt finansowy oferowany przez banki, który zazwyczaj może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Otrzymanie go nie jest aż takie łatwe, głównie za sprawą ustawy, która te kwestie reguluje i do których banki siłą rzeczy muszą się dostosować. Kredyt gotówkowy potocznie nazywany jest pożyczką gotówkową, trzeba jednak pamiętać, że jedno i drugie ma niewiele ze sobą wspólnego, dodatkowo pożyczkę można otrzymać zarówno w banku, jak i innej instytucji finansowej (parabanku), kredyt można dostać tylko w banku. Rzecz jasna, aby dostać pieniądze trzeba spełnić szereg wymagań stawianych przez przez bank.

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Jak zostało wspomniane, kredyt gotówkowy można otrzymać w banku, co za tym idzie, najlepiej właśnie udać się do jednej z instytucji finansowych, w celu zapoznania się z dostępną ofertą. Możliwości jest pod tym względem dużo, a z racji istnienia większej ilości banków oferty te mogą się między sobą różnić. Dodatkowo nie zawsze trzeba być klientem danego banku, by móc się w nim zapożyczyć. Aby dobrze wybrać kredyt gotówkowy, warto wykorzystać do tego przykładową porównywarkę: www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe, gdzie w jednym miejscu zostały zgromadzone aktualne oferty. Pozwoli to na dokonanie jak najbardziej korzystnego wyboru, który jednocześnie nie będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Wiemy gdzie można dostać kredyt i jak sprawdzić, które banki oferują korzystne warunki kredytowania. Teraz pytanie pozostaje takie – jakie warunki musimy spełniać my sami, by mieć szansę na to, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony. Po pierwsze, kredytobiorca musi wykazać się zdolnością kredytową. Oznacza to, że musi posiadać stałe dochody wpływające na konto. Po drugie, taka osoba sprawdzana jest na liście dłużników (BIK, KRD itp.), ponieważ posiadane ewentualne niespłacone zadłużenia podważają naszą wiarygodność. Jeżeli jednak kredytobiorca ma wyższe dochody, do tego nie ma zadłużenia, a ewentualne inne zobowiązania finansowe zawsze spłacał regularnie i w terminie – szanse na otrzymanie kredytu są bardzo wysokie.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Pozostaje jeszcze kwestia tego, na co można wykorzystać kredyt gotówkowy i tutaj sprawa pozostaje dosyć jasna – na wszystko. Ubiegając się o kredyt w banku, nie ma nawet potrzeby informowania go o tym, na jaki cel kredyt ma zostać wykorzystany, w ten sposób można na przykład dokonać zakupów lub spłacić nim inne zobowiązanie finansowe. Nie trzeba się z tego rozliczać z bankiem, a on nie ma obowiązku ani prawa by od nas te informacje wyciągać. Bardziej interesuje go raczej to, by kredytobiorca był w stanie spłacić zadłużenie, niż to, na co wydał pożyczone pieniądze.

Pożyczka czy kredyt gotówkowy?

Wzięcie kredytu gotówkowego nie jest takie łatwe, głównie za sprawą wymagań, które dla niektórych mogą być trudne do spełnienia, dlatego wiele osób zamiast kredytu wybiera pożyczkę. Czy słusznie? To zależeć może od kilku czynników. Niektóre banki oferują pożyczki gotówkowe, co daje nam pewność względem bezpieczeństwa i jednocześnie mniej formalności i wymagań. Większe ryzyko z kolei występuje przy zapożyczaniu się w firmach pozabankowych czy przez osoby fizyczne. Minusem pożyczki względem kredytu jest jeszcze wysokość kwoty, którą można uzyskać. Z założenia, pożyczki gotówkowe są mniejsze od kredytów. Poza tym, najczęściej pożyczki gotówkowe, choć łatwiej dostępne są też droższe od kredytów. Wybór jednego lub drugiego rozwiązania pozostanie więc tylko i wyłącznie w naszej gestii.