Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak integrować pracowników w firmach?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

W pracy spędza się praktycznie połowę swojego dnia. Można powiedzieć, iż jest to drugie życie każdego człowieka. Wypełnione obowiązkami i ludźmi, których nie zawsze dobrze zna.

W pracy poznanie tych ludzi jest jednak kluczowym elementem i warto o to zabiegać. Gdy jesteśmy we własnym domu, chcielibyśmy bardzo dobrze się w nim czuć. Ciepłą atmosferę stwarza mama czy też żona. Czy w pracy jednak nie można liczyć na taką życzliwość i dobrą atmosferę? Oczywiście, że można, jednak trzeba się nieco postarać.

Za tą atmosferę obecnie odpowiadają nie tyle pracownicy, ile ich pracodawcy. Z wielu badań wynika, że jeśli ktoś czuje się akceptowany i rozumiany w swoim miejscu pracy, jest znacznie bardziej efektywny. To natomiast przekłada się bezpośrednio na zarobki firmy, na których bardzo zależy szefostwu. W jaki sposób próbują oni zacieśniać relacje pomiędzy pracownikami? Organizują między innymi wycieczki pracownicze. Mają one bardzo różny wymiar. Czasem jest to wycieczka jednodniowa do jakiejś pobliskiej miejscowości, gdzie można zjeść coś dobrego i spędzić miło czas. Niekiedy jednak wycieczki są nawet dwutygodniowe i wówczas pracownicy są zabierani za granicę. W takich sytuacjach angażowane jest we wszystko biuro podróży, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wycieczki.

Oczywiście zazwyczaj są to wyjazdy integracyjne. W pracy każdy przyjmuje nieco formalną postawę i ma dużo obowiązków. Nie ma zatem czasu na to, by nieco lepiej się poznać i porozmawiać ze sobą. To natomiast jest niekiedy blokadą. Jeden pracownik wstydzi się poprosić innego o pomoc, a to znacznie spowalnia działania firmy. Na takim wyjeździe natomiast można poznać się z zupełnie innej strony. Rozmowy na temat pracy są normalne, jednak pojawiają się także tematy zahaczające o życie prywatne.

Pracodawcy organizują nie tylko wycieczki integracyjne, ale także wyjazdy motywacyjne. W dużych korporacjach czasem takie wyjazdy są na wagę złota. Tempo pracy jest bowiem bardzo wysokie, a ilość obowiązków przytłaczająca. W momencie gdy pracownicy mają okazję skorzystać z takiego wyjazdu motywacyjnego, sytuacja ulega zmianie. Ładują oni pozytywnie swoje baterie i wpadają nowe pomysły, które mogą wdrażać w życie.