Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Trzymaj się ze swoimi zwycięzcami – porady dla przedsiębiorców od Amazon.com i Daniela Kahneman'a

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Firma Amazon nakręciła szereg ciekawych materiałów edukacyjnych dla przedsiębiorców z osobami sławnymi w biznesie i nauce. Mają one na celu zwiększenie świadomości sprzedających na Amazon.com, tak aby ich działania były skuteczne i przynosiły pozytywne efekty dla wszystkich stron. Amazon, Przedsiębiorcy i klienta końcowego.

Na wyjątkową uwagę zasługuje krótki, bo niespełna 2 minutowy, materiał wideo izraelsko-amerykańskiego psychologa i ekonomisty. Zdobywcy nagrody Nobla z 2002 – Daniela Kahneman'a. Poniżej przestawiam swoją subiektywną transkrypcję tego filmu. Zarówno zapraszam do obejrzenia tego materiału jak i wielu innych na stronie amazon.com/insights.

Straty i zyski - proporcje

Ludzie traktują swoje straty i zyski w bardzo różny sposób. Swoje straty odczuwamy w znacznie bardziej dotkliwy sposób niż zyski. Proporcja intensywności i naszej emocjonalnej odpowiedź na uzyskanie czegoś, np. tysiąca dolarów, a na stracenie tego tysiąca dolarów była badana przez wielu ludzi. Zazwyczaj proporcja ta - między zyskiem, a stratą - wynosiła 1:2 na korzyść straty. I ten podział ma swoje implikacje wszędzie. Na przykład ludzie są bardzo niechętni do sprzedaży domu za cenę, która jest niższa niż cena, za którą go kupili.

Trzymanie się przegranych

Przechodzą do prowadzenia biznesu, podobną zależność widać na giełdzie. Inwestorzy bardzo niechętnie sprzedają swoje akcje. Gdy ich wartość rośnie często czekaj zbyt długo i przegapiają moment kiedy mogli sprzedać je za drożej niż kupili. Przegapiają rosnący trend, a czasem nawet moment, gdy mogą przynajmniej wyjść na zero po ich sprzedaży. Jest to jeden z największych błędów jakie ludzie popełniają w swojej finansowej sferze życia. Kahneman nazywa to „trzymaniem się przegranych”. Na przegranych akcjach, decyzjach czy produktach. Jest to zbyt duże przywiązanie do swojej inwestycji czy też do decyzji, której nie chcemy się pozbyć w celu uniknięcia straty. Noblista radzi – pozbądź się przegranych i pozostań przy zwycięzcach. Wielu indywidualnych przedsiębiorców robi wręcz odwrotnie. Pozbywają się tego co dobre, a skupiają się na tym co złe, aby usprawnić to i pozbycia się wad. Z pozoru ta dobra taktyka prowadząca do udoskonalenie swojego interesu może jednak okazać się kosztowną pomyłką.

Trzymaj się wygranych - trzymaj z Amazon Marketplace

No dobrze. Ale jak te porady przenieść do Amazon, a dokładniej Marketplaces? Intencja edukacyjna chyba wydaje się całkiem prosta. Nie zaśmiecajmy swojego biznesu, a przy okazji Amazon.com (jeśli z niego korzystamy) niesprzedającymi się produktami czy – w szerszej skali – niesprawdzającymi się modelami biznesowymi. Skupmy się na strategiach e-commercowych, które sprzedają i na produktach, które są kupowane. Nie traćmy swojej energii na rozwiązania skazane na porażkę. Nie bójmy się ich porzucić, nawet jeśli wcześniej wiele im poświęciliśmy.

Takim sprawdzonym przez wielu pomysłem, który wart jest rozwoju jest integracja z Amazon Marketplace swojego sklepu online. W tego typu integracjach przoduje IdoSell Shop:

https://www.idosell.com/pl/shop/amazon/integracja-sklepow-internetowych-z-amazon-marketplace/ 

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Daniel_kahneman_game_changers_empiricus_01.jpg