Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kredyty gotówkowe, mieszkaniowe, hipoteczne, konsolidacyjne... Typy kredytów, które znajdziesz w ofercie banków i instytucji finansowych

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Niekiedy bardzo potrzebujemy pieniędzy na realizację naszych celów, ale nie mamy skąd ich wziąć. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się wzięcie kredytu. Ale żeby nie zagubić się w tej tematyce i dobrze wybrać, trzeba się najpierw o kredytach więcej dowiedzieć.

Czym jest kredyt?

Kredyt to pożyczka, jakiej instytucja finansowa, taka jak bank, udziela swoim klientom. Pieniądze te muszą zostać wykorzystane we wcześniej zadeklarowanym, jasno określonym celu. Jeśli klient przeznaczy owe środki na coś innego, bank może wypowiedzieć mu umowę kredytową.

Oczywiście kredyt zaciągany jest na określony czas - musi zostać określony termin, w którym należy go spłacić, łącznie z odsetkami kredytowymi, czyli procentem od pożyczonej sumy. Kredyty, jak można zobaczyć na https://direct.money.pl/, dzielą się na kilka typów, w zależności od celu, na który mają zostać przeznaczone pieniądze.

Kredyt gotówkowy

Ten typ kredytu, przyznawany, jak nazwa wskazuje, w gotówce jest najbardziej uniwersalny, można go bowiem przeznaczyć na dowolny cel. Żeby nam go udzielono, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jest to oszacowana nasza zdolność do tego, byśmy w przepisowych terminach spłacili pożyczoną kwotę wraz z odsetkami.

A w jaki sposób można to oszacować? Instytucje finansowe biorą tu pod uwagę wiele rozmaitych czynników, w tym wysokość naszych dochodów, nasza historię kredytową, wysokość wkładu własnego, liczbę osób w gospodarstwie domowym, a także inne ciążące na nas finansowe zobowiązania. Oprocentowanie z reguł jest wysokie, mimo to kredyty gotówkowe cieszą się największą popularnością wśród kredytobiorców.

Generalnie okres kredytowania może wynieść nawet kilka lat – nie ma tu ścisłych reguł – jednak kiedy mowa o kredycie gotówkowym, to najczęściej wynosi on niedużo. Zwykle trzeba go spłacić w przeciągu roku lub dwóch.

Kredyt hipoteczny i mieszkaniowy

Kredytu hipotecznego udziela się na zakup nieruchomości albo sfinansowanie remontu lub budowy. Zgodnie z nazwą jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Jest to kredyt długoterminowy o oprocentowaniu, które najczęściej jest dla klienta korzystne. Jego rodzajem jest kredyt mieszkaniowy. Można przeznaczyć go na zakup mieszkania, ale również domu jednorodzinnego, domku letniskowego czy chociażby tylko garażu.

Jedną z najistotniejszych spraw tutaj jest wybór systemu spłaty kredytu. Możemy zdecydować się na raty stałe lub malejące. Każda rata składa się z części kapitałowej, czyli w tym wypadku kapitału pożyczonego na zakup mieszkania, oraz odsetkowej. Wysokość rat stałych nie zmienia się przez cały okres kredytowania, natomiast w przypadku rat malejących część kapitałowa, owszem, jest stała, ale część odsetkowa maleje, ponieważ zmniejsza się saldo zadłużenia, więc odsetki nalicza się od niższej kwoty.

Kredyt konsolidacyjny

Jest to kredyt, który bierze się po to, aby spłacić inne zobowiązania finansowe. Trzeba otwarcie powiedzieć, że takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Okres kredytowania zostaje w takiej sytuacji przedłużony, co wpływa niestety na wzrost całkowitego kosztu kredytu, ale i zmniejsza wysokość miesięcznych wydatków na spłatę.