Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Windykacja - sposób na odzyskanie płynności finansowej

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Zmorą początkujących przedsiębiorców są niezapłacone faktury. Jeśli polegamy na jednym dużym kliencie, opóźnienia w płatnościach mogą oznaczać spore kłopoty finansowe.

Jednym ze sposobów na odzyskanie pieniędzy jest windykacja. Kiedy warto korzystać z usług kancelarii windykacyjnej i na co zwrócić uwagę, prowadząc firmę, by zachować płynność finansową?

Podpisuj umowy

Nawiązujesz współpracę z nową firmą, będziesz pracować nad zleceniem kilka miesięcy? Najgorsze co możesz zrobić, to zakopać się pracą i po kilku miesiącach wystawić fakturę. Po pierwsze nie masz środków na bieżące koszty prowadzenia firmy i swoje potrzeby, po drugie, jeśli klient nie zapłaci, jest to równoznaczne z koniecznością zadłużenia się. Dlatego określ etapy zlecenia i oczekuj przelewów raz w miesiącu. Wtedy już na początku współpracy zorientujesz się, że są opóźnienia. Po drugie podpisz umowę i zawrzyj w niej zakres obowiązków, by klient ci ich nie dodawał w trakcie, bez płacenia za dodatkowe usługi. Po trzecie określ kwotę zaliczki.

Dywersyfikuj dochody

W przypadku gdy kancelaria windykacyjna próbuje odzyskać twój dług, postępowanie sądowe trwa, a nim komornik zjawi się u wierzyciela i odzyska pieniądze, może minąć trochę czasu. Dlatego staraj się dywersyfikować dochody i w pierwszej kolejności współpracuj z zaufanymi klientami, którzy szybko opłacają faktury. Wtedy jeden nierzetelny klient nie pogrąży twojej firmy.

Kiedy odzyskać dług na własną rękę, a kiedy powierzyć go kancelarii windykacyjnej?

Brak płatności za fakturę nie musi jeszcze oznaczać konieczności podejmowania drastycznych kroków. Wystarczy wysłać maila z przypomnieniem, może klientowi umknęło to w natłoku spraw. Wyślij mail za potwierdzeniem odbioru, bo ignorowanie takiego maila oznacza, że sprawa może zostać skierowana do sądu. Kancelaria windykacyjna przejmie niewdzięczny obowiązek ściągania długu, gdy klient ignoruje twoje wiadomości lub odpowiada w sposób opryskliwy. W tym momencie potrzebna będzie faktura-zawsze zamieszczaj na niej termin dokonania przelewu lub umowa. Kancelaria czuwa nad szybkim i pomyślnym zakończeniem spraw w sądzie, a także nad przebiegiem egzekucji komorniczej. To bardzo indywidualna sprawa, jednak sporo przedsiębiorców korzysta z takich usług, gdy trzeba sprawę skierować do sądu.