© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wynegocjować dobre warunki kredytu hipotecznego?

 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Uzyskanie kredytu hipotecznego zależne jest od wielu aspektów. Banki mają określone wymagania wobec kredytobiorców, określone oprocentowanie, opłaty, różnego rodzaju koszty doliczane do kredytu. Dodatkowo w życie wchodzą nowe przepisy odnośnie kredytów hipotecznych, banki dokładnie prześwietlają potencjalnych klientów, trzeba posiadać wysoki wkład własny.

Jednak każdy kto będzie starał się o przydzielenie takiego kredytu, powinien wiedzieć że nie musi ślepo zgadzać się na warunki przygotowane przez bank. Każdy potencjalny kredytobiorca ma możliwość negocjacji w wielu obszarach i powinien z nich korzystać, bo to daje spore oszczędności. Najtwardsi negocjatorzy mogą w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przejrzystość finansowa kredytobiorcy

Każdy kto stara się o kredyt hipoteczny będzie dokładnie sprawdzony przez bank. Takie sprawdzenie fachowo nazywane jest „scoring”. Na czym to polega, co jest realizowane i dlaczego naprawdę warto mieć czystą, przejrzystą historię kredytową oraz finansową?

Scoring to analiza historii kredytowej konkretnej osoby, która stara się o kredyt. To sprawdzanie wcześniej zaciąganych zobowiązań w bankach, sprawdzanie terminowości spłat, analizowanie czy dana osoba nie miała problemów z realizacją swoich zobowiązań. To nie tylko dociekanie związane z kredytami różnego typu, to także analizowanie historii karty kredytowej, jeżeli takowa była użytkowana. Bank równocześnie sprawdza sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy oraz perspektywy związane z jego pracą, jego życiem zawodowym.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o lojalności wobec banku. Jeżeli posiada się od wielu lat konto ROR, korzysta z innych usług oferowanych przez bank, jest się rzetelnym klientem, to bank patrzy życzliwiej. Taki rzetelny klient ma łatwiej, może pewniej negocjować korzystne warunki kredytu hipotecznego, takie jak choćby wysokość marży kredytu. W wielu sytuacjach istnieje możliwość zejścia z marży poniżej 2%. W bankach „obcych”, z których usług się nie korzystało, trudnym jest zejście poniżej 2%.

Wysoki wkład własny

Starając się o kredyt hipoteczny należy posiadać wkład własny w wysokości 20% całej wartości kredytu. Ale kto broni posiadać wkład własny w wysokości 40% czy też 60%. Jeżeli dodatkowo stara się o pokaźną kwotę kredytu to sytuacja jest klarowna, negocjacje z bankiem mogą zakończyć się sukcesem. Taki kredytobiorca dla banku to skarb. Posiada wysoki wkład własny czyli potrafi oszczędnie zarządzać budżetem, jest osobą o znakomitej sytuacji finansowej. Banki to lubią.

Kredyt na szybko – niewskazane!

Nie powinno się działać pod presją czasu chcąc pobrać odpowiedniej wysokości kredyt hipoteczny. Jest wiele sytuacji, że potencjalni kredytobiorcy mają mało czasu na uzyskanie kredytu, podpisali już umowę deweloperską i praktycznie muszą godzić się na warunki kredytowe przygotowane przez bank. Albo też sytuacja, która miała miejsce gdy zmieniały się przepisy odnośnie wysokości wkładów własnych, wiele osób musiało działać pod presją czasu by uzyskać kredytowanie.

Specjaliści bankowi doskonale wiedzą jak wykorzystać taką sytuację, wiedzą, że kredytobiorcy są pod ścianą, a ich możliwości negocjacyjne spadają do zera. Dlatego należy zdecydowanie wcześniej zacząć poszukiwania odpowiednich ofert kredytowych, odwiedzać banki celem uzyskania odpowiednich informacji. Wszystko na spokojnie, bez pośpiechu.

Inwestowanie w wycenę nieruchomości

Zlecenie wyceny nieruchomości nie jest kosztowne. To jedynie kilkaset złotych, a uzyskanie odpowiedniego dokumentu od specjalisty zajmującego się wyceną nieruchomości daje przewagę w trakcie negocjacji kredytowych. Banki oczywiście samodzielnie dokonują wyceny konkretnych lokali mieszkalnych, jednak czasami może się różnić od tego co przygotował rzeczoznawca. Mając korzystniejszą wycenę zyskuje się choćby na obliczaniu wkładu własnego.

Więcej ofert kredytowych, więcej możliwości negocjacji

Negocjacje kredytu hipotecznego w oparciu o oferty innych banków to sytuacja wręcz wymagana. Jako że odradza się działanie pod presją czasu, to warto udać się do kilku banków aby uzyskać potencjalne warunki umowy kredytowej, w tym oczywiście informacje o wysokości oprocentowania marży kredytu. Kredyty hipoteczne to dla banków doskonały zarobek dlatego często prześcigają się w oferowaniu najróżniejszych korzyści związanych z przyznaniem kredytu.

Brak możliwości negocjacyjnych w trakcie trwania umowy kredytowej

Oczywiście po podpisaniu kredytu, po jego uruchomieniu dochodzi do tego, że w wielu sytuacjach bank nie będzie chciał negocjować warunków. To sprawa oczywista, realizowana przez banki od wielu lat. Nie ma możliwości choćby zmiany rodzaju spłacanych rat czyli mając raty równe nie zamienimy ich na malejące. Tak samo nie wchodzi w grę możliwość zmiany hipoteki.

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.pl
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry