Jak oszacować na jaką pożyczkę możemy sobie pozwolić?

22 marzec 2017

Kiedy stajesz przed koniecznością pożyczenia pieniędzy dobrze się zastanów ile i na jak długo pożyczasz. Łatwiej jest bowiem pożyczyć, a trudniej spłacić. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wiele mniej lub bardziej oczywistych elementów.

Kiedy stajesz przed koniecznością pożyczenia pieniędzy dobrze się zastanów ile i na jak długo pożyczasz. Łatwiej jest bowiem pożyczyć, a trudniej spłacić. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować wiele mniej lub bardziej oczywistych elementów.

Ile i czy na pewno tyle
Pierwszą i podstawową rzeczą, którą powinno się zrobić przed pożyczeniem pieniędzy (szczególnie przed wzięciem szybkiej pożyczki online), to zastanowić się czy aby na pewno koniecznie musimy się zadłużać. Bo może nie potrzebujemy tego czegoś, co chcemy kupić właśnie „na już”, za to możemy odłożyć pieniądze i kupić za dwa miesiące z własnych środków. Pożyczka – jakakolwiek by nie była – zawsze wiąże się z tym, że musimy oddać więcej niż pożyczamy. Jeśli jednak musimy wydać na coś pieniądze, warto się zastanowić czy na pewno tyle, bo może uda się znaleźć podobną rzecz lub usługę w niższej cenie. Kolejnym etapem jest analiza bieżących wydatków. Warto na nią poświęcić więcej czasu. Przeanalizować historię rachunku bankowego, policzyć ile i na co zostało wydanych pieniędzy w poprzednim miesiącu. Często zdarza się, że efekt jest niemiłym zaskoczeniem, że nie zdajemy sobie sprawy z tego ile wydajemy i jak poważnym obciążeniem będzie dla nas kolejny koszt w postaci spłaty pożyczki. Analizując wydatki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sumy, które nie były konieczne i wyeliminować je z życia przynajmniej na czas spłaty zadłużenia. To ważne nie tylko w chwili zaciągania chwilówki online. Udzielający nam pożyczki w oddziale parabanku również może zapytać o comiesięczne średnie opłaty. Nie warto tej kwoty zaniżać by dostać większy kredyt, bo jest to podstawowy wydatek, jaki musimy ponosić, by godnie żyć.

Co za dużo, to niezdrowo
… i niebezpiecznie. Zbyt duża pożyczka może okazać się trudna do spłacenia. Wtedy niepotrzebnie narażamy się na dodatkowe koszty wynikające z kar umownych, konieczności przeliczania harmonogramów, wysyłania upomnień i wezwań. W analizie możliwości wzięcia pożyczki – czy to w oddziale firmy pożyczkowej, czy też pożyczki przez Internet - na pewno pomoże porównywarka pożyczek. Po wpisaniu odpowiednich parametrów jak wysokość planowanej pożyczki i okres spłaty, przeliczy ona koszty, jakie rzeczywiście będą wiązały się z wzięciem pożyczki. By dobrze wybrać warto przeanalizować i porównać ze sobą kilka zestawień, zarówno chwilówek, jak i pożyczek na raty. Najlepiej wziąć pod uwagę kilka różnych okresów na jaki chcemy wziąć pożyczkę, może się bowiem okazać, że koszty dodatkowe będą bardzo różne w zależności od długości trwania pożyczki i będzie nam łatwiej spłacić inny wariant niż pierwotnie zakładaliśmy. Warto przy tym korzystać z takiej porównywarki, która poza samą kalkulacją przekaże także informacje o wszystkich wadach i zaletach danej oferty, jak np. konieczność przedstawienia odpowiednich zaświadczeń czy szczegółowych warunków udzielenia pożyczki. Nie każda firma zgadza się bowiem na udzielanie wsparcia w określonych sytuacjach, np. osobom poniżej 21 roku życia lub takim, które mają już jakieś zobowiązania. To ważne informacje dla osoby która sprawdza na jaki dług może sobie pozwolić, a na jaki nie.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt