Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy za granicą można wymienić złotówki na lokalną walutę?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki wynika, że tylko w 2015 roku na zagraniczny wyjazd zdecydowało się 5,6 mln Polaków. Dla porównania, w roku poprzednim było to 5,2 mln osób. Każdy taki wyjazd wiąże się z wymianą walut. Jednak czy w każdym regionie świata można wymienić złotówki na obcą walutę?

Gotówka będzie nam potrzebna przed każdym wyjazdem, niezależenie od tego, jaki region świata chcemy odwiedzić i w jakim celu. O pieniądze w obcej walucie warto zatroszczyć się jeszcze przed podróżą, jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, można wymienić złotówki na miejscu. Przed tym warto jednak sprawdzić dostępność walut obowiązujących w kraju docelowym.

Wymiana walut w krajach UE
Najprościej złotówki można wymienić w państwach należących do Unii Europejskiej – euro bez problemu kupimy w kantorach stacjonarnych i oddziałach banku.

W krajach Unii Europejskiej, które nie przyjęły euro, również nie powinno być większych trudności. Do takich krajów należą na przykład Wielka Brytania, Czechy, Węgry, Ukraina i Chorwacja. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wymiana euro na miejscu może wiązać się z dodatkowymi kosztami i może być mniej korzystna niż wymiana w Polsce, szczególnie w dobie prężnie działających kantorów online.

Przed wymianą waluty w obcym kraju warto też zrobić rozeznanie i zapytać o zaufany i bezpieczny kantor, w którym można dokonać przewalutowania. Można zapytać miejscowych, obsługę hotelową, udać się do konsulatu lub biura informacji turystycznej.

Wymiana walut w Azji lub w Afryce
W Azji lub Afryce wymiana złotówek na obowiązujące w danym państwie waluty jest bardzo trudna, a niekiedy nawet niemożliwa. Koniecznie trzeba o tym pamiętać przed wizytą w tych regionach świata. Wiele walut z grupy tzw. egzotycznych, takich jak na przykład rand z RPA (ZAR) czy won z Korei Południowej (KRW), jest trudno dostępna nawet w niektórych regionach Polski. Rozwiązaniem przed wyjazdem do kraju, w którym obowiązuje trudno dostępna waluta, może być na przykład zakup euro lub dolara, które są akceptowane na całym świecie. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że zapłacimy podwójny spread – najpierw za przewalutowanie złotówki za euro lub dolara, a następnie za przewalutowanie euro lub dolara na lokalną walutę. Aby obniżyć koszty wymiany, można skorzystać z oferty kantoru internetowego – tutaj kurs kantorowy USD może być znacznie niższy niż w bankach i kantorach stacjonarnych.

Warto sprawdzić też, na jakich zasadach można wymienić walutę w placówkach stacjonarnych w kraju docelowym. Np. aby kupić malezyjskiego ringgita (MYR) w Malezji, musimy w banku lub kantorze stacjonarnym złożyć wypełnioną deklarację podróżną.

Jak nie przepłacić za wymianę?
Nikt nie lubi przepłacać. Jeżeli nie pomyślimy o wymianie złotówek odpowiednio wcześniej, będziemy jednak do tego zmuszeni. Będąc za granica, mamy kilka rozwiązań wymiany PLN na obowiązującą walutę.

Można np. przelać złotówki na konto walutowe, oczywiście o ile takie posiadamy. Warto sprawdzić, jakie konta walutowe są w ofercie danego banku – może się okazać, że obejmuje ona tylko najpopularniejsze waluty, takie jak euro, dolar, funt czy frank. Pamiętaj też, że bankowe spready zwykle są mniej korzystne niż te oferowane przez kantory internetowe, niezależnie od tego, czy wymieniamy walutę w bankowości elektronicznej, czy bezpośrednio w oddziale.

Znacznie lepiej na tym tle wypadają kantory stacjonarne, w których można liczyć na atrakcyjniejsze spready. Tutaj jednak pojawia się kolejna trudność. Nie w każdym kantorze na świecie wymienimy polskie złotówki. O ile nie powinno to być trudne w krajach europejskich, tak może okazać się niemożliwe w Azji czy Afryce.

Najkorzystniejszą opcją jest wymiana waluty w kantorze internetowym. Te szybko się rozrastają i oferują coraz więcej par walutowych. Dodatkowo oferują bardzo atrakcyjne spready.