Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pikniki firmowe - dlaczego warto je organizować?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Pikniki firmowe na stałe zagościły w kalendarzu imprez integracyjnych. W zależności od wielkości firmy przybierają formę niezobowiązującego wypadu za miasto połączonego z grillowaniem pod chmurką, albo całodziennych atrakcji dla młodszych i starszych. Cel przyświecający piknikom jest jasny. Miło spędzony czas na łonie natury ma wynagrodzić pracownikom i ich rodzinom całoroczny wysiłek włożony w rozwój firmy, dać okazję do porozmawiania „na żywo” z kolegami z innych działów i kierownictwem. Sprawdźmy, jak zorganizować piknik doskonały i jakie jeszcze korzyści są związane z organizacją takiej imprezy.

Piknik firmowy to święto pracowników. Tego dnia wszystko, co kojarzy się z firmą powinno być lekkie, miłe i przyjemne, z dala od presji wyników. Dobrze zorganizowany event gwarantuje wszystkim świetną zabawę, nawet, jeśli nie zawsze dopisuje pogoda. Cześć atrakcji zawsze można umieścić w namiotach, a cały program powinien być przygotowany tak, by na pikniku czuli się dobrze wszyscy zatrudnieni niezależnie od pozycji w hierarchii firmowej i stażu pracy.

Firma od środka
Miłym zwyczajem jest np.: przedpołudniowe otwarcie firmy i zaprezentowanie członkom rodziny swojego biurka i zawodowego otoczenia. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno możliwość pokazania tego, gdzie spędza się większość czasu i co robi zawodowo na co dzień. Minusem, że od sporej liczby pracowników wymaga to przyjścia do pracy, by sprawować nadzór nad gośćmi i zapewnić im bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli zwiedzanie obejmuje również część produkcyjną.

Pikniki dla pracowników należą do najczęściej organizowanych imprez integracyjnych. Specjaliści od zarządzania podkreślają, że właściwie przygotowana i udana integracja wzmacnia poczucie identyfikacji z firmą, ułatwia rozwiazywanie konfliktów, motywuje zespół do działania, większego wysiłku i sprawia, że na co dzień po prostu milej i przyjemniej się pracuje – wyjaśnia Marta Steinke z agencji eventowej Trygon Imprezy.

Co przygotować na piknik?
Sprawdzonym piknikowym scenariuszem jest podzielnie imprezy na dwie części. Jeśli w pikniku ma wziąć udział dużo dzieci, bardzo dużym powodzeniem cieszy się miasteczko animacyjne z uwielbianymi dmuchańcami, trampoliną, malowaniem buziek, watą cukrową, pokazem baniek mydlanych. Dorośli w tym czasie mogą sprawdzić się np.: przy stanowisku pierwszej pomocy, catch the light, czyli złap światełko, piłkarzykach, ściance wspinaczkowej, stymulatorze jazdy, refleksomierzu itp. Im więcej pojedynczych aktywności, tym lepiej, bo unikamy tłoku i kolejek.

Atrakcje piknikowe obejmują zazwyczaj przygotowane wcześniej gry i zabawy. Może to być np. olimpiada między członkami poszczególnych działów, albo rozgrywki typowo rodzinne. Z reguły pojawienie się pracowników na pikniku z najbliższymi sprawia, że rywalizacja jest bardziej zacięta i motywacja do wygranej wzrasta.

Wieczorem często planowane są koncerty z udziałem gwiazdy lub dyskoteka dla dorosłych. Z tego powodu dobrze jest organizować pikniki w piątek lub sobotę, by przedłużająca się zabawa nie skutkowała porannymi spóźnieniami do pracy, albo konieczność punktualnego stawienia się przy swoim stanowisku nie sprawiła, że znaczna część gości opuści piknik zbyt wcześnie. - Bardzo popularne są też piknikowe imprezy tematyczne przenoszące uczestników w inny czas i przestrzeń np.: piknik country, naukowy, ekologiczny, pod znakiem starożytnego Egiptu czy Średniowiecza. dodaje M. Steinke (Trygon Imprezy)

Goście zewnętrzni – za i przeciw
Zaproszenie przyjaciół i przedstawicieli firm współpracujących jest praktykowane, choć pojawiają się również zdania krytyczne, że na imprezie dla pracowników z rodzinami nie powinny pojawiać się osoby z zewnątrz. U podłoża tej opinii leży przekonanie, że piknik dla pracowników oznacza czas wytężonej pracy dla kadry zarządzającej. Z reguły członkowie zarządu i ścisłego kierownictwa w trakcie takiego spotkania poświęcają swoją uwagę pracownikom wykorzystując okazję, by porozmawiać z nimi w innych, mniej formalnych okolicznościach. Zaproszenie dodatkowych gości wymaga zajęcia się nimi, poświęcenia im przynajmniej minimum czasu i uwagi, a więc odciąga od pracowników i ich aktywności.

Wspólna zabawa na pikniku przenosi relacje zawodowe na cieplejszy, bardziej serdeczny grunt. Zacieśnia kontakty między pracownikami, ułatwia codzienną komunikację i realizację obowiązków. Pikniki dla pracowników należą do najbardziej lubianych letnich imprez integracyjnych. Ich formuła jest znana i praktykowana od lat. I choć co jakiś czas pojawiają się nowe atrakcje, które oczywiście warto włączyć do programu, by podnieść atrakcyjność imprezy, to najmocniejszą stroną pikników dla pracowników są ludzie. Z tego powodu warto organizować pikniki, by dać pracownikom możliwość zintegrowania się, zapoznania z rodzinami. Wspólnie spędzony czas z pewnością zaprocentuje w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy, a pozytywne doświadczenia pozwolą wyjść obronną ręką z niejednej trudnej sytuacji, których przecież na co dzień w życiu zawodowym nie brakuje.