© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Tradycyjna lokata bankowa a depozyty internetowe

 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Lokata internetowa jak i tradycyjna niczym nie różnią się w sposobie funkcjonowania. Wpłacamy środki do banku na określony z góry okres, a bank w zamian za ich użyczenie płaci nam wynagrodzenie. Zazwyczaj konieczne jest, aby wpłacane środki pozostały na lokacie bankowej do momentu jej umówionego zakończenia. W takim przypadku wcześniejsza wypłata pieniędzy będzie skutkowała utratą odsetek. Sam zysk jaki lokata bankowa oferuje zależy od oprocentowania oraz częstotliwości kapitalizacji odsetek.

Najlepsze lokaty bankowe pod względem elastyczności oferują możliwość wcześniejszego ich zakończenia z jednoczesnym prawem do zachowanie do tej pory wypracowanych odsetek, jednak są to nieliczne przypadki.

Zakładanie i elastyczność
Obie lokaty bankowe różnią się głównie pod względem wygody. Lokata bankowa o charakterze internetowym jest produktem, który gwarantuje znacznie większą elastyczność. Możemy ją założyć nie wychodząc z domu. Wystarczy znaleźć interesującą nas ofertę w Internecie, a na stronie banku znajdziemy wszystko czego potrzebujemy do otwarcia lokaty. Mowa tu zarówno i informacjach, regulaminach i wzorach umowy jak i o formularzu online, dzięki któremu złożymy wniosek o lokatę. Wszystko może odbyć się bez wychodzenia z domu. Analogicznie jest z obsługa lokaty bankowej. Otrzymujemy tu bowiem dostęp do bankowości internetowej, dzięki której wszelkiego rodzaju operacje wykonamy za pośrednictwem komputera czy telefonu komórkowego. W przypadku lokat bankowych o charakterze tradycyjnym musimy udać się do banku aby załatwić niezbędne formalności. Wiąże to się z utratą czasu i wygody.

Zyski
W kwestii zysków porównanie lokat bankowych także wskazuje na wyższość ich internetowej formy. To właśnie w tym przypadku banki kuszą najlepszymi promocjami. Możemy tu zyskać oprocentowanie lokat bankowych nawet kilka punktów procentowych większe niż w przypadku lokat tradycyjnych. Choć nie jest to regułą, to jednak warto szukać najlepszych ofert.

Opodatkowanie
Najlepsze lokaty bankowe - w obu przypadkach - posiadają takie samo oprocentowanie. Oznacza to, że od zysków pochodzących z odsetek jesteśmy zmuszeni zapłacić 19% - wy podatek od zysków kapitałowych. Zarówno w przypadku lokaty bankowej internetowej jak i tradycyjnej, to bank nalicza należny podatek, jak również odprowadza go za nas do Urzędu Skarbowego.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry