Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rynek walutowy w pigułce

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Inwestowanie na rynku walutowym, jest coraz bardziej popularną metodą na zarabianie pieniędzy. Początkujący inwestor powinien jednak najpierw zapoznać się ze specyfiką zawierania transakcji oraz terminami, bez których trudno poruszać się w walutowym świecie.

Rozpoczynając przygodę z inwestowaniem w waluty, trzeba zrozumieć, czym jest rynek walutowy i w jaki sposób on działa. Na rynku walutowym spotykają się osoby chcące kupić i sprzedać walutę. Największym rynkiem na świecie jest Forex - tutaj dzienne obroty przekraczają 1,5 biliona dolarów. Najważniejszymi walutami, którymi handluje się na rynku są dolary, euro, funty szterlingi oraz jeny. Transakcje walutowe odbywają się między kupującymi a sprzedającymi, pochodzącymi z różnych stron świata. Dlatego jest to rynek globalny, w którym inwestowanie odbywa się przez całą dobę. Największym centrum transakcyjnym na świecie jest Londyn. Transakcje walutowe odbywają się za pośrednictwem banków lub giełd pieniężnych.

Rynek walutowy rządzi się swoimi prawami, posiada też słownictwo, które trzeba poznać, by przystąpić do inwestowania w waluty. Najważniejsze pojęcie to kurs walut, czyli cena jednej waluty wyrażona w innej walucie. Z punktu widzenia inwestora, najważniejszym słowem jest spread, co oznacza różnicę między ceną kupna a ceną sprzedaży danej waluty. Mówiąc wprost, spread to nic innego jak zysk z inwestowania na rynku walutowym. Każdy inwestor powinien wiedzieć także, co oznacza pojęcie dźwigni finansowej. Jest to narzędzie, które pozwala na obrót kapitałem większym, niż posiadanym faktycznie. Minimalna jednostka zmiany kursu walut to natomiast PIP.

Bu rozpocząć grę na rynku walutowym, potrzeba komputera z dostępem do Internetu i wiedzy na temat jego funkcjonowania. Wbrew pozorom nie jest to metoda na łatwy zarobek. Po pierwsze trzeba mieć określoną kwotę by zainwestować. Po drugie nie ma gotowej strategii na zarabianie. Z pewnością potrzebna jest wiedza ekonomiczna i intuicja. Na początek warto więc spróbować swoich sił, korzystając z demonstracyjnego programu, który znaleźć można na stronach internetowych wielu instytucji finansowych.

Polecamy także: Sposoby inwestowania w walutę