© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Niższe oprocentowanie lokat

 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Choć od jakiegoś czasu nie zmieniają się stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (NBP), to wiele banków zaczęło obniżać oprocentowanie swoich depozytów. Po raz kolejny obniżone zostało oprocentowanie w lokatach rocznych. W tym momencie najwyższe oprocentowanie wynosi 2.65%. Mimo obniżenia stawek, lokata to nadal bardzo dobry produkt bankowy.

Lokaty roczne
Ostatnie sierpniowe zestawienia lokat rocznych pokazują, jak bardzo zmienił się cały ranking. Szczególnie ten dotyczący lokat długoterminowych. Skupić się warto na tych, które można założyć bez dodatkowych zobowiązań, takich jak konto bankowe. W lipcowym rankingu lokat bankowych mogliśmy się spotkać jeszcze z oprocentowaniem 2.80% w skali roku, w tym momencie najwyższe oprocentowanie wynosi 2.65% w skali roku. Przy tym oprocentowaniu wpłacając na lokatę roczną 1000zł. otrzymamy jedynie 21.49zł. odsetek. To bardzo mało.

Najlepsze oferty
Sprawdzając najbardziej atrakcyjne oferty lokat rocznych z kapitałem 1000zł. na pewno znajdziemy lokatę Getin Banku. Lokata na szczycie posiada najwyższe oprocentowanie – 2.65% w skali roku. Składając 1000zł. na tę lokatę, otrzymamy 21.49zł. odsetek. Lokata Stabilna Idea Banku proponuje dokładnie tyle samo, czyli 2.65% w skali roku. Następną ciekawą ofertę według rankingu lokat bankowych posiada BIZ Bank. Z lokatą BIZ WIBOR możemy zarobić 2.59% w skali roku. Przekładając to na pieniądze, jeśli wpłacimy na tę lokatę 1000zł. po roku zarobimy 21zł. Tyle samo zarobimy, jeśli wybierzemy Smart Lokatę WIBOR Plus Banku Smart. BOŚ Bank w swojej ofercie posiada EKOlokatę z Bonusem, której oprocentowanie wynosi 2.50% w skali roku. Plus Bank natomiast z tym samym oprocentowaniem oferuje Lokatę internetową. Wpłacając tu 1000zł. zarobić można 20.26zł. w BOŚ Banku, a w Plus Banku 20.29zł. To najwyższe oprocentowanie lokat, jakie klienci mogą otrzymać w sierpniu. Można skorzystać jeszcze z oferty Inteligo i Alior Banku. Pierwszy proponuje Igo lokatę z oprocentowaniem 1.75% w skali roku, drugi zaś Lokatę standardową z 1.70% w skali roku.

Dodatkowe warunki
Banki czasami proponują klientom inne warunki prowadzenia lokaty, z wyższym oprocentowaniem, ale trzeba wtedy spełnić dodatkowe wymogi. Ci, którzy zgodzą się na niestandardowe warunki mogą otrzymać co najwyżej o 3% więcej niż w standardowej ofercie. Biorąc jednak aktualne stawki NBP, nawet minimalne podwyższenie oprocentowania jest lepsze od tego w standardzie. Tego typu ofertę znaleźć można w BOŚ Banku przy EKOlokacie. Do standardowego oprocentowania bank może dołożyć 0,5 pp. jeśli na rachunku osobistym w tym banku, klient utrzyma miesięczne saldo w wysokości co najmniej 10% wartości lokaty. Trzeba pamiętać o tym, że tego typu rozwiązania wiążą się z uzależnieniem się od banku. Mając konto i rachunek, który ma utrzymać się na pewnej pozycji wiąże się ze związaniem się na dłużej z bankiem.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry