Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na czym polega wycena nieruchomości?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Nieruchomość może mieć dla nas różną wartość. Dla jednych będzie ona nieoceniona, szczególnie jeśli stanowi sentymentalne miejsce, w którym się urodzili, dorastali, a dom będący jej punktem centralnym, został wybudowany rękami rodziców.

Subiektywna ocena wartości domu, działki lub mieszkania nie jest jednak dopuszczalna. Nikt bowiem nie zapłaci nam więcej niż jest ona / on warta.

Wycena nieruchomości przydaje się szczególnie w kwestiach sprzedażowych, nieunikniona jest jednak również wtedy, gdy:

• musimy określić wartość nieruchomości odziedziczonej na mocy spadku, aby zapłacić wynikający z tego obowiązkowy podatek,

• chcemy nabyć nieruchomość i musimy spłacić inne osoby również posiadające prawo do jej użytkowania,

• chemy kupić nieruchomość i zamierzamy sprawdzić, czy cena umieszczona w ogłoszeniu nie została specjalnie zawyżona.

Przybliżone ceny nieruchomości możemy przejrzeć na licznych portalach z darmowymi ogłoszeniami sprzedaży, zakupu, czy wynajmu domów. Oczywiście nie należy sugerować się tylko nimi. Pewne jest jednak, że po przeczytaniu kilkudziesięciu ofert możemy uzyskać jakieś wiarygodne dane na temat. Jednocześnie orientując się w wysokościach cen mieszkań, będziemy mogli zabłysnąć wiedzą podejmując rozmowę z osobą kupującą lub sprzedającą (w zależności od tego jaką transakcję zamierzamy przeprowadzić).

Szerokie pole możliwości Internetu pozwala na jeszcze jedno posunięcie. Przy pomocy gotowych formularzy prezentowanych na portalach możemy uzyskać "uproszczoną wycenę domu". Wystarczy wypełnić kilka rubryczek i podać rzeczywiste dane. Pamiętajmy jednak, że tworząc taką wycenę, zawsze może ona zawierać pewną subiektywną ocenę sytuacji. Możemy nawet nie mieć świadomości, że w jakimś momencie zakłamaliśmy jakieś wartości i momentalnie wycena domu znacznie wzrosła.

Prawidłowo wykonana i wiarygodna wycena nieruchomości powinna być podpisana przez rzeczoznawcę majątkowego. Koszty takiej wyceny są różne i zależą od tego jak bardzo skomplikowana jest dana ocena. Jedno jest pewne, w zamian za pewną sume pieniędzy otrzymamy bardzo profesjonalny dokument, który realnie i prawidłowo przybliży nam wartość naszej nieruchomości.

Jeśli sprzedajemy naszą nieruchomość przy pomocy pośrednika, bez problemu powinien on poradzić sobie z podaniem jego ceny rynkowej. Wkońcu pracuje z rynkiem nieruchomości każdego dnia, oglądając bardzo różne domy, mieszkania, działki. Wie także na jaką cenę w danym przypadku można sobie pozwolić, a która z pewnością nie przyjmie się na rynku sprzedażowym.

Wycena nieruchomości jest kluczem do skutecznej sprzedaży domu i bardzo często pierwszym elementem branym pod uwage przy decyzji o jej zakupie. Warto zatem zwrócić szczególnie na nią uwagę i realnie ocenić wszystkie wartości.