© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sposoby na tańszą księgowość

 |  Redakcja  |  Biznes i finanse

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Posiadanie własnej firmy związane jest w dużej mierze z robotą papierkową, na której przecież nie każdy się zna. Mowa oczywiście o księgowości, która jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Sposobów na księgowość jest kilka. To, na który się zdecydujemy zależy od nas samych. Kiedy prowadzimy większe przedsiębiorstwo, gdzie księgowości jest sporo warto zatrudnić księgową. Jak to wygląda w praktyce? Możemy zatrudnić księgową na umowę o pracę.

Praca na etat na pewno jest korzystna dla księgowej, która poczuje się pewniej na swoim stanowisku i bardziej przyłoży się do pracy. Poza etatem możemy pomyśleć o zatrudnieniu księgowej z licencją. Musimy jednak wiedzieć, że powinien to być biegły rewident lub doradca podatkowy, nikt inny. Warto jednak wiedzieć, że osoby posiadające takie licencje cenią swoją pracę, dlatego jeśli zależy nam na pieniądzach, zapomnijmy o licencjonowanej księgowej. Kolejną możliwością jest niewątpliwie spisanie umowy z biurem rachunkowym, które poprowadzi nam księgowość. Uważajmy jednak na umowy, bowiem wiele biur rachunkowych posiada swoje umowy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Umowa taka powinna zawierać zakres usług, jakie będzie świadczyć biuro rachunkowe. Co zyskujemy dzięki spisaniu umowy z biurem rachunkowym? Warto na pewno zadbać o to, by księgowa zgodziła się na prezentowanie naszych spraw przed fiskusem. Wszelkie ewentualne nieprawidłowości, które mogą przecież zaistnieć, osoba kompetentna lepiej wytłumaczy, a tym samym weźmie na siebie odpowiedzialność, pod warunkiem, że będziemy to mieć na piśmie.

A co jeśli nas nie stać na księgową? Wyjściem z takiej sytuacji będzie księgowość internetowa, która staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. To właśnie księgowość internetowa pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy jedynie kupić program do księgowości, zainstalować go i zarejestrować się. Oprogramowania księgowości internetowej posiadają wiele ciekawych aplikacji. Wiele z nich posiada możliwości konsultacji z zakresu prawa podatkowego i handlowego, co jest ogromną pomocą dla przedsiębiorców. Coraz więcej przedsiębiorców przekonało się do tego, że księgowość internetowa zapewnia fachową obsługę księgową, a tym samym zwalnia z obowiązku dowożenia dokumentów do biura rachunkowego, które ceni sobie swoje usługi. To, na który wariant związany z księgowością się zdecydujemy zależy oczywiście od nas samych. Rozważmy jednak wszystkie opisane opcje, i wybierzmy najwłaściwszą dla naszej firmy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry