Co warto wiedzieć o lokatach strukturyzowanych?

23 styczeń 2013

Ludzie coraz chętniej decydują się na zdeponowanie swoich oszczędności w banku. Najczęściej w tym celu wybieranym produktem w Polsce jest lokata bankowa. Coraz większą popularność zdobywają jednak lokaty strukturyzowane. W Europie Zachodniej ten produkt jest jeszcze bardziej rozpowszechniony.

Czym jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana jest produktem złożonym z dwóch składników – obligacji lub polisy i opcji lub funduszu. To połączenie daje nam duże korzyści. Po pierwsze, dzięki pierwszemu składnikowi zyskujemy pewność, że odzyskamy znaczną część zainwestowanego kapitału po zakończeniu inwestycji. Opcja natomiast daje nam nadzieję na duży zysk, który uzależniony będzie od tego, jak zachowa się dany instrument finansowy w przyszłości. Za pomocą lokaty strukturyzowanej możemy zainwestować praktycznie we wszystko – mogą to być surowce jak miedź czy złoto, może to też być indeks giełdowy. Bardziej wymagający mogą nawet inwestować w rynek walutowy i rynek nieruchomości. Proporcje są takie, że około 85% zainwestowanych przez nas pieniędzy zasila poczet pierwszego składnika, a maksymlanie 15% lokowana jest w opcjach. Taka inwestycja to zazwyczaj inwestycja wieloletnia. Najczęściej spotkamy się z okresem od 2 do 4 lat.

Zalety

Taka forma inwestowania ma dużo walet. Dzięki lokacie strukturyzowanej możemy osiągnąć spory zysk na rynku kapitałowym ograniczając jednocześnie ryzyko, jakie ponosimy. Część produktów strukturyzowanych, a konkretnie ich pierwszy składnik oparty jest o polisę ubezpieczeniową. Taka konstrukcja pozwala nam uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, z którego świadczenia uzyskane w ramach ubezpieczeń są zwolnione.

Wady

Jako produkt wieloletni i obarczony pewnym ryzykiem lokata strukturyzowana czasem pozwoli nam zarobić mniej niż pozwoliłaby tradycyjna lokata. Ryzyko jest oczywiście większe niż w przypadku tradycyjnych produktów. Warto też wcześniej dokładnie zapoznać się z warunkami wcześniejszego wyjścia z inwestycji – czasem za taką czynność będziemy musieli zapłacić kilkuprocentową prowizję.

Podsumowanie

Lokata strukturyzowana powinna zainteresować przede wszystkim tych, którzy cenią sobie zarówno możliwość osiągnięcia zwrotu z inwestycji, jak i bezpieczeństwo. Produkty strukturyzowane stanowią ciekawe dopełnienie oferty w zakresie pomnażania oszczędności klientów.

e-lokatybankowe.pl - wszelkie istotne wiadomości o lokatach bankowych i pozostałych instrumentach inwestycyjnych.

magazyn

Popularne

Wybrane

transport urządzeń

Profesjonalny transport urządzeń - jak wybrać firmę przewozową?

21 wrzesień 2020
traktorek ogrodowy

Czym kierować się przy wyborze traktorka ogrodowego?

17 wrzesień 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt